
A DO MYCIA
Jeśli gotujemy w namiocie na 60-80 osób i cały czas stoimy przy kuchence gazowej i gotujemy na gazie a z kuchni jest dużo naczyń do zmywania i chcemy też umyć wszystkie dzieci i opiekunów, wtedy musi być wystarczająca pojemność dla tego daru. Ogólnie opracowaliśmy w tym celu następujący system. Dzieci i opiekunowie mają do dyspozycji dwie wanny: jedną z ciepłą wodą i mydłem, drugą z zimną wodą do płukania. Używamy do tego dużych wanien do prania. Działa to wspaniale, a wodę trzeba wymieniać tylko raz na jakiś czas w przypadku specjalnych potraw, które pozostawiają więcej resztek. Obok zlewozmywaków zawsze znajduje się wiadro na resztki.
Po tym, jak dzieci umyją naczynia, wanny są czyszczone, a kuchnie płuczą naczynia kuchenne. Za każdym razem inna grupa pomaga wysuszyć i odłożyć przedmioty.
B DO WANNY
Wanna i obozy letnie? Niezwykły, ale od czasu do czasu mamy go przy sobie. Dzieje się tak, gdy w budynku sanitarnym nie ma wystarczającej liczby urządzeń do mycia. Wanna wisi w specjalnej konstrukcji z kilkoma kranami. Dzieci i opiekunowie mogą tam umyć zęby lub szybko umyć buzię. To łagodzi ciasną sytuację w wielu łazienkach.
C DLA ZBÓŻ
Płatki zbożowe, takie jak musli lub płatki kukurydziane, są dostępne na śniadanie w naszym obozie tylko od czasu do czasu. Ma to na celu urozmaicenie menu śniadaniowego. Oczywiście jest to również kwestia kosztów. Generalnie dbamy o to, aby dzieci zawsze dostawały coś innego na śniadanie. Tak więc zwykle w pierwszych dniach jest ciasto, które pozwalamy rodzicom przynieść. Raz w tygodniu oferujemy również brunch. Dla wszystkich dzieci jest mnóstwo owoców, warzyw i bułek, które cieszymy się, że są świeżo dostarczane przez lokalną firmę kurierską. Tak dzieci lubią śniadanie.
D NA PRYSZNICE
W dzisiejszych czasach na żadnym kempingu nie powinno zabraknąć prysznica. Wybierając pole namiotowe zwracamy uwagę na zaplecze sanitarne z prysznicami i umywalkami. Niestety nie zawsze jest to możliwe lub dostępny jest tylko prysznic. W takim razie pakujemy nasz prysznic i ustawiamy go na boisku. Następnie wokół niego budowany jest ekran zapewniający prywatność z drewnianych listew i mamy już kolejny prysznic.
Tylko nieliczne dzieci naprawdę odważą się skorzystać z tego prysznica – ale przynajmniej opiekunowie mogą z niego korzystać jeszcze intensywniej.
E DLA WOLONTARIATU
Nasz zespół opiekunów składa się wyłącznie z opiekunów-wolontariuszy, którzy na szczęście poświęcają dużo czasu i energii na planowanie, realizację i kontynuację obozu wakacyjnego. Dokładna kalkulacja obozu wakacyjnego pozostawia niewielką lub prawie żadną swobodę kieszonkowemu przełożonemu, którym przełożeni są nagradzani za swoje zaangażowanie. Z tego powodu postanowiliśmy, że po obozie, w dniu powrotu do domu, wybierzemy się wieczorem na wspólny posiłek, a każdy opiekun biorący udział w obozie otrzyma na posiłek. W ten sposób zespół ma miłe i pojednawcze zakończenie po najbardziej stresującym i nerwowym dniu demontażu, a każdy otrzymuje małe podziękowanie za zaangażowanie.
F DLA FLOTY
Większość kempingów ma ograniczoną przestrzeń dla samochodów i innych pojazdów. Dlatego staramy się korzystać z jak najmniejszej liczby pojazdów, aby się tu dostać. Dzieci i niektórzy opiekunowie przyjeżdżają autokarami, a pozostali opiekunowie podróżują minibusami, chociaż nie zatrzymujemy wszystkich autobusów tam, gdzie się znajdują. Zwykle na miejscu pozostaje tylko jeden lub maksymalnie dwa minibusy. Potrzebujemy ich, aby kupić artykuły spożywcze i kiedy musimy iść do lekarza. Będzie organizowane też, pływanie dla niemowląt.
Jeśli opiekun przyjeżdża później, zwykle jest rozwiązanie dla jego prywatnego samochodu, który oczywiście nie jest używany do transportu obozowego.
G DLA SPOŁECZNOŚCI
Namiot społecznościowy jest największym namiotem na miejscu. Tam się je, gra i jest miejscem spotkań, jeśli chodzi o zapowiedzi i rozpoczęcie programu. W namiocie społecznościowym znajdują się stoły i ławki dla każdej grupy. U nas każda mała grupa ma swoje miejsce. Ponieważ namiot jest używany na różne okazje, zderzają się również różne interesy: jest dużo majsterkowania i śmieci. Ale to musi zniknąć przed obiadem. Dlatego osoby odpowiedzialne powinny zawsze dbać o to, aby namiot był schludny i czysty po użyciu.
Namiot społecznościowy zawsze może być wspaniale zaprojektowany na ten temat: na przykład w obozie rzymskim staje się forum, aw obozie detektywów tajnym miejscem spotkań śledczych.
H JAK TĘSKNOTA ZA DOMEM
Fakt, że dzieci muszą rozstać się z rodzicami na dłuższy lub krótszy okres czasu, jest nieodzowną częścią rozwoju osobowości. Ze względu na warunki obóz namiotowy jest areną różnorodnych procesów rozwojowych. Staramy się stworzyć w tym celu możliwie najkorzystniejsze ramy. Ważnym punktem jest „leczenie” tęsknoty za domem.
Istnieje wiele powodów, dla których dziecko tęskni za domem.
Możliwe przyczyny mogą być:
- Dziecko po raz pierwszy zostaje odseparowane od rodziców na długi czas i ma problem z radzeniem sobie w tej sytuacji.
- Środowisko w obozie sprawia, że dziecko jest niebezpieczne.
- Dziecko nie jest tak zintegrowane z grupą, jak by chciało.
- Dziecko nie jest zintegrowane z grupą, ponieważ wszyscy inni już się znają
- Dziecko nie jest zintegrowane z grupą, ponieważ z powodu jakiejś cechy inni o nim plotkują.
Ta lista nie może być kompletna, ponieważ tęsknota za domem to sprawa bardzo indywidualna. Możesz dowiedzieć się więcej o tęsknocie za domem tutaj .
LUBIĘ INFORMACJE DLA RODZICÓW
Informacje dla rodziców są ważne. Oszczędza to wielu dyskusji i wciąż tych samych pytań. Zawsze wraz z potwierdzeniem rejestracji przesyłamy najważniejsze informacje dotyczące obozu (terminy, list przewozowy, osoby kontaktowe).
Na naszej stronie głównej oferujemy również najczęściej zadawane pytania, przykładowy plan dnia oraz porady i wskazówki dotyczące wszystkiego, co ma związek z obozem wakacyjnym. Podczas obozu korzystamy z mediów społecznościowych do relacjonowania bieżących wydarzeń w obozie.
J JAK NAMIOT DLA CHŁOPCÓW
Namiot dla chłopców nazywany jest namiotem dla chłopców, ponieważ… ??? Dokładnie, bo tu mają wstęp tylko chłopcy. To samo dotyczy oczywiście namiotów dla dziewcząt – te są zarezerwowane dla dziewcząt. Namioty mieszane nie mają miejsca w obozie namiotowym. Wzajemne wizyty powinny być dozwolone tylko przy ścisłych zasadach. Może to oznaczać, że drzwi namiotu muszą być otwarte lub że lider grupy musi zostać poinformowany. Oczywiście na gości zawsze powinna zgadzać się cała załoga namiotu – niezależnie od płci. Bezpieczeństwo i obowiązek nadzoru mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi troskami.
Lepszym miejscem do spotkań zawsze powinien być wspólny namiot…
K DO KUCHNI
Dla nas kuchnia to święte miejsce obozu wakacyjnego. Dzieci mogą tu czegoś szukać tylko za pozwoleniem. A przełożeni niechętnie się tam pojawiają, jeśli chodzi tylko o spędzanie czasu i wycofanie się. Ponieważ kuchnia jest naprawdę zajęta przez cały dzień, a miejsca i tak jest mało. Ekipa kuchenna rzadko się nudzi, bo gdy dzieci wstają, śniadanie trzeba przygotować stosunkowo daleko, a po śniadaniu – po krótkiej przerwie – rozpoczynają się przygotowania do obiadu. To dla nas zawsze zimna przekąska. Wieczorem zawsze jemy duży, ciepły posiłek. Między innymi masz więcej czasu po południu na jego przygotowanie.
Prowadzenie kuchni na obozie letnim to nie lada wyczyn. To wymaga praktyki i doświadczenia. Opisaliśmy niektóre z tych doświadczeń w dziale „ Gotowanie na obozie ”.
L NA OGNISKO
Kiedy robi się ciemno i powoli robi się coraz zimniej, ognisko jest TYM miejscem w obozie, w którym wszyscy się gromadzą. Jest śmiech, śpiew, muzykowanie i zabawa. Zawsze używamy też ogniska , aby wyłonić zwycięzców gier dnia oraz wybrać najładniejszy i najbardziej niechlujny namiot.
Wszystkim mówi się dobranoc przy ognisku , kończąc dzień.
M JAK MATERIAŁ
Namioty, ławki piwne, garnki do gotowania, rakiety do badmintona, talerze, kubki, piłki, pudełka Materiału chyba nie brakuje w żadnym obozie namiotowym. W końcu trzeba opiekować się hordą dzieci i opiekunów przez wiele dni i być przygotowanym na różne ewentualności. Nasz materiał spada rok po roku z ciężarówki o masie 7,5 tony. Kiedy pokazujesz rodzicom zdjęcia załadowanej ciężarówki, niewielu w to wierzy. Ale nawet jeśli pakujemy oszczędnie, po prostu nie ma mniej. Zbyt wiele rzeczy jest potrzebnych, by przez tydzień żyć odciętym od codziennego luksusu.