Jak używać szczypiec?

Gwoździarki i Sztyfciarki

Potrzebujesz szczypiec, ale toniesz w przytłaczającym wyborze różnych typów i rozmiarów? A może wiesz, czego chcesz, ale nie możesz się zdecydować między dwoma ulubionymi? Kiedy zrozumiesz indywidualne różnice i na co zwrócić uwagę, zawsze wybierzesz te właściwe. Co warto wiedzieć o szczypcach? Oto część 1 naszego małego przewodnika po świecie szczypiec.

Konstrukcja szczypiec pozostaje niezmienna od tysięcy lat: szczęki i rękojeści połączone obrotowym przegubem. Dzięki temu szczypce mogą wykorzystywać zasadę dwustronnej (podwójnej) dźwigni , dzięki czemu mogą chwytać, naciskać lub rozłupywać różne przedmioty za pomocą szczęk.

Tylko dzięki dźwigni niewielka siła wywierana ręką na klamkę może zostać przekształcona w dużą siłę w szczękach. Dlatego w zasadzie im dłuższe są rękojeści i im krótsza odległość między szczękami a przegubem, tym większą siłę uzyskają szczypce .

Trzy szczypce zawsze warto mieć w domu

… a to sikkovy , rozgałęźniki i kombinacje . Są uniwersalne i można je wykorzystać do wielu rzeczy. Jednocześnie każdy z nich reprezentuje jeden z 3 podstawowych typów szczypiec , gdy podzielimy je ze względu na ich podstawowe przeznaczenie: albo chwytanie czegoś, albo cięcie, albo jedno i drugie naraz. Do szczypiec w codziennym użytkowaniu pasują także gwoździarki.

1) Zwykle używają szczęk o różnych kształtach do chwytania szczypiec .

  • Albo pomagają nam zwiększyć siłę ręki np. przy dokręcaniu nakrętki czy zginaniu blachy ( sicovka , szczypce szybkozaciskowe i szczypce hydrauliczne ),
  • lub uchwycić coś, czego nie możemy chwycić palcami , bo jest za małe lub gorące ( szczypce okrągłe, półokrągłe i płaskie , szczypce lub szczypce kowalskie ).

2) Szczypce mają ostre krawędzie do ściskania i cięcia – zwykle twardych materiałów o małym przekroju. Dotyczy to szczypiec do zaciskania lub do kabli i płytek .

3) Kiedy szczypce wykonują oba wymienione zadania , nazywane są kombinowanymi (powszechnie nazywane combinačky ). Mają zarówno krawędzie tnące, jak i ząbkowane szczęki do chwytania.

Ale możemy też wspomnieć o czwartej grupie: szczypce dla elektryków . Ich specyficzne projekty opierają się na równie specyficznych celach, takich jak prasowanie , ściąganie izolacji z kabli i tym podobne. W związku z tym odbiegają od poprzednich 3 typów.

Czym wyróżniamy szczypce?

Szczęki i ostrza

To główna część szczypiec, która wskazuje, do czego tak naprawdę mogą służyć – ostre krawędzie służą do zaciskania i cięcia, a szczęki do chwytania. Można nimi także wyrywać gwoździe.

Szczęki mogą być płaskie , półkuliste lub okrągłe , proste lub zakrzywione . Powierzchnia chwytna szczęk jest gładka, ząbkowana lub poprzecznie ząbkowana.

Ostrza mają również zwykle różne kształty . Rozróżniamy ostrza z fasetą o różnej wielkości (tzw. krawędź fazowana), bez fasetki (do materiałów miękkich), nożycowe (do blach, lin czy kabli) czy tzw. kowadełko, czyli krawędź o prostopadłą płaską powierzchnię (nadaje się do lin i drutów).

Dobrze, jeśli zarówno szczęki, jak i krawędzie są hartowane indukcyjnie , dzięki czemu szybko się nie „zużyją”. Aby ostrza dobrze pracowały, muszą dokładnie przylegać do siebie. Najlepszym sposobem sprawdzenia jest spojrzenie pod światło.

Jeśli szczypce są dodatkowo fosforanowane (np. atramentolem), są lepiej zabezpieczone przed korozją. Szukaj większej ilości narzędzi do wbijania na naszej stronie WWW.