Maszyny rolnicze – najbardziej znane typy

maszyny rolnicze

Producent maszyn rolniczych sprzedaje maszyny rolnicze pomagają ludziom ułatwić ciężką pracę w rolnictwie, sadach i produkcji wina. Konstrukcja i funkcja maszyn rolniczych muszą spełniać wymagania agrotechniczne i zootechniczne. Maszyny pomagają zmaksymalizować wydajność pracy, jednocześnie mogą pracować w każdych warunkach klimatycznych i na różnych nierównym terenie, w tym pracować na zboczu. Technika przeznaczona dla rolnictwa jest odporna na silne wstrząsy i łatwa w regulacji.

Na rynku znajdziesz dużą liczbę różnych maszyn, które są przystosowane do określonej pracy. Istnieje możliwość dokupienia innych dodatkowych akcesoriów do każdego modelu. Wiodącymi producentami maszyn rolniczych są np. AGCO, Agrisem, Berti, Claas, Deutz-Fahr, Ferrari, Humus, JCB, John Deere, Kubota, Kuhn, Manitou, Reform, Same, Tecnoma, Tym czy Zetor. Nowoczesne maszyny rolnicze zawierają szereg mechanizmów i elementów sterujących, którymi steruje się za pomocą intuicyjnych układów sterowania. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, tylko osoby posiadające prawo jazdy kategorii T mogą sterować i kierować mobilnymi maszynami rolniczymi.

Maszyny rolnicze do orki

Typowym zadaniem sprzętu rolniczego jest praca w polu. Potężne maszyny odcinają kawałki gleby i obracają je o 180° za pomocą dołączonych narzędzi, aby spulchnić powierzchnię, głęboko napowietrzyć glebę lub wprowadzić nawóz lub pozostałości pożniwne do gleby. Do wspomnianych celów wykorzystuje się specjalne narzędzie, zwane pługiem wieloskrzydłowym, które jest ciągnięte lub przenoszone za ciągnikiem. Każde ostrze przecina glebę (glebę), która spływa na spiralnie zwiniętą płytę zagarniacza, powodując jej przewrócenie.

Podczas uprawiania gleby spotykamy się z koncepcjami talerzowania i ciągnięcia. Obie czynności rolnicze są ważne dla przygotowania zaoranego pola przed siewem, rozbicia brył gleby po orce i wyrównania powierzchni. Kultywator talerzowy służy jako narzędzie do talerzowania, a brona polowa do przeciągania. W większości przypadków produkowane są maszyny rolnicze będące połączeniem obu technik.

Pługi rolnicze nadają się również do zasiewów pól lub łąk, oprysków, nawadniania czy aplikacji nawozów przemysłowych. W zależności od przeznaczenia za maszyną dołączany jest inny sprzęt przeznaczony do określonego rodzaju pracy – np. siewnik, rura wysiewająca, kultywator mechaniczny, irygator, opryskiwacz, rozsiewacz, przenośnik ślimakowy, zbiornik magazynowy lub pompa. Łącząc czasowo środki energetyczne i mechanizacyjne uzyskujemy tzw. zestaw rolniczy. Wóz asenizacyjny także należy do kategorii maszyny rolnicze.

Maszyny rolnicze do zbioru

W Czechach zbiera się głównie zboża (pszenicę, jęczmień, kukurydzę, żyto czy owies), ale także inne uprawy, takie jak ziemniaki, kukurydza, olej rzepakowy, groch, fasola, soja i mak. Kombajn zbożowy, inaczej młocarnia, jest najbardziej znaną maszyną rolniczą do zbioru większości roślin nasiennych. Częścią złożonego mechanizmu oddzielania słomy od plew (lub plonów z innych części roślin) jest listwa tnąca, system przenośników, młocarni, sit i wentylatora. Oddzielone ziarna są przechowywane w zbiorniku, skąd można je przenieść do następnego wagonu. Kombajny przeznaczone są na tereny płaskie.

Po zebraniu dużej ilości zbóż dla rolnika bardziej opłaca się jednorazowo przetransportować plon w większej ilości. Zapewni to tzw. belowanie. Prasa ciągnięta za maszyną rolniczą tworzy dużą belę siana, słomy lub sianokiszonki, co pozwala na łatwiejsze manipulowanie i transportowanie plonów luzem. Słoma jest formowana i owijana w komorze belowania. Opakowania mogą być okrągłe lub kwadratowe i dostępne w różnych rozmiarach.

Specjalną maszyną do zbioru kukurydzy jest kombajn, który tnie kukurydzę na małe części. Maszyny rolnicze do produkcji kiszonki posiadają możliwość ustawienia wielkości sieczki, w większości przypadków wyposażone są w wykrywacz metalu oraz łapacz kamieni.