Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Obrazek niczym wyjęty z bajki - za oknem trzaskający mróz, my leżymy schowani pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej czekolady, a na naszych kolanach opiera się nasz czworonożny przyjaciel. Niestety, temat spania z psem bardzo często nie ma szczęśliwego zakończenia. Dzielenie swojego łóżka ze zwierzętami nie jest zdrowe dla nas, a u naszych pupili mogą wystąpić niepożądane zaburzenia behawioralne. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddzielenie sypialni od zwierząt oraz urządzenie naszym czworonożnym przyjaciołom ekskluzywnej strefy do spania i wypoczynku. Wygodne posłanie może jednak samo w sobie nie wystarczyć, a piesek wciąż będzie chciał wchodzić do łóżka swojego opiekuna. Przedstawiamy poradnik jak nauczyć psa spania we własnym legowisku.

Dlaczego psy chcą spać w naszym łóżku?

Gromadka szczeniaczków, futrzanych kulek wtulonych w siebie nawzajem i w swoją psią mamę, to kolejny bajkowy obrazek, który wzbudza pozytywne emocje. Przez pierwsze tygodnie życia maluchy spędzają ze sobą niemal każdą sekundę i przyzwyczajają się, że bliski kontakt z rodzeństwem daje im ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że w chwili odłączenia od swojej psiej rodziny i przeprowadzce do domu nowych właścicieli, szczeniak będzie na każdym kroku szukał bliskości u opiekunów, nie odstępując ich na krok, nawet w sypialni. Pamiętajmy, że pies to istota o bardzo silnych potrzebach społecznych i nawet jako dorosły osobnik będzie szukał bezpośredniego kontaktu ze “swoim człowiekiem”.

Przez pierwsze tygodnie życia szczeniaki przyzwyczajają się, że bliski kontakt z rodzeństwem daje im ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

Przez pierwsze tygodnie życia szczeniaki przyzwyczajają się, że bliski kontakt z rodzeństwem daje im ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

 

  

Stwórz bezpieczny psi kącik z luksusowym legowiskiem

Zanim przejdziemy do właściwego szkolenia zadbajmy o perfekcyjną organizację kącika do spania dla naszego pupila.

 

1. Wybierz odpowiednie miejsce

Przy urządzaniu miejsca do spania dla psa, kluczową kwestią jest optymalna organizacja przestrzeni pod potrzeby czworonoga. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie cichego azylu z dala od miejsc przejściowych, w których każdy krok domowników będzie wybudzał psa i uniemożliwiał błogi sen. Jeśli metraż naszego domu na to pozwala, możemy urządzić psu dwa kąciki. Jeden z nich może pełnić funkcję psiej sypialni, zacisznego miejsca, gdzie wstawimy ekskluzywne legowisko. Drugie posłanie możemy umieścić bliżej domowego centrum życia. Nasz czworonożny przyjaciel będzie miał tutaj swoje miejsce wypoczynkowe, a jednocześnie doskonałe obserwatorium swojej rodziny. Ekskluzywne legowiska dla psów Abigail świetnie sprawdzą się jako piękny mebel, stanowiący dodatkową dekorację salonu.

 

2. York, Maltańczyk, Buldog, Labrador czy Husky? Dobierz idealny rozmiar łóżeczka do rasy psa

 

Rozmiar posłania powinien być dobierany indywidualnie do wymiarów naszego pupila. Projektując, luksusowe legowiska Abigail przyjęliśmy następującą rozmiarówkę, dopasowaną do poszczególnych ras:

  • Legowiska dla psów ras małych w rozmiarze S: York, Maltańczyk, Bichon Frise, Pekińczyk, Bolończyk (Bolognese), Chihuahua, Chiński Grzywacz, Rosyjski Toy, Chin japoński, Spaniel kontynentalny miniaturowy - Papillon i Phalene.
  • Legowiska dla psów ras średnich w rozmiarze M: Boston Terrier, Coton de Tulear, Cavalier King Charles Spaniel, Gryfonik brukselski i belgijski, Brabantczyk, Mops (Pug), Shih Tzu, Buldog Francuski, Pudel, Hawańczyk.
  • Legowiska dla psów ras dużych w rozmiarze L: Beagle, Bokser, Chow Chow, Jamnik, Basset hound, Bulterier.
  • Legowiska dla psów ras bardzo dużych w rozmiarze XL: Labrador, Golden Retriever, Husky, Owczarek Niemiecki, Berneński pasterski, Dog, Mastif, Malamut, Doberman, Rottweiler, Wyżeł, Chart, Dalmatyńczyk.

 

Pamiętajmy jednak, że nawet w obrębie jednej rasy, każdy piesek jest inny. Aby dowiedzieć się więcej na temat doboru idealnego posłania dla psa, przeczytaj nasz artykuł poradnikowy “Jakie legowisko dla psa będzie najlepsze”.

 

3. Zbuduj pozytywne skojarzenia związane z psim azylem

Aby nasz pupil z chęcią przebywał na swoim legowisku, musimy wzmocnić w nim poczucie przywiązania do tego miejsca. W psim azylu nie ma prawa stać się mu żadna krzywda. Wokół posłania dla psa, możemy zbudować również skojarzenia związane z psimi smakołykami. To właśnie tutaj możemy przynosić psu miskę z jedzeniem, a także dawać przekąski w zamian za wzorowe wykonywanie komend. W kąciku warto również trzymać ulubione zabawki naszego czworonoga. Dzięki temu pies zrozumie, że legowisko to dla niego ekskluzywne miejsce, gdzie jest bezpiecznie i przytulnie.

Stwórz bezpieczny psi kącik z luksusowym legowiskiem

 Stwórz bezpieczny psi kącik z luksusowym legowiskiem

 

Nauka spania na legowisku krok po kroku

Kącik urządzony, ekskluzywne łóżeczko dla psa wybrane, a pupil polubił swój mały kącik? A zatem czas na trening! Nauka spania na legowisku powinna przebiegać etapami.

  1. Przed szkoleniem wybierz się z psem na spacer. Po takim wysiłku nasz pupil sam będzie chciał odpocząć w zacisznym miejscu, więc istnieje spora szansa, że przygotowane wcześniej wygodne legowisko spodoba mu się od razu.
  2. Naprowadź psa na legowisko za pomocą atrakcyjnej zachęty (np. smakołyk).
  3. Kiedy nasz czworonożny przyjaciel znajdzie się na posłaniu nagródź go hojnie smakołykami. Przysmaki podawaj jednak spokojnie i unikaj głośnych pochwał.
  4. Powtarzaj ćwiczenie, stopniowo wydłużając czas pomiędzy wejściem psa na legowisko, a otrzymaniem nagrody. Wprowadzaj również kolejne progresje - nagradzaj psa, kiedy usiądzie na posłaniu, a później gdy się położy.
  5. Wprowadź komendę “na miejsce” przed wprowadzeniem psa na legowisko.
  6. Utrwalaj nawyk wchodzenia i przebywania na legowisku na komendę “na miejsce” w różnych okolicznościach.

 Nauka spania na legowisku krok po kroku

Nauka spania na legowisku krok po kroku

 

Jakie są zalety szkolenia spania na legowisku dla psa?

Nauka spania we własnym legowisku przynosi korzyści zarówno domownikom, jak i naszym czworonożnym przyjaciołom. Przede wszystkim, wyznaczając granicę pomiędzy naszą sypialnią a kącikiem z łóżeczkiem dla psa, ustalamy jasną hierarchię jaka będzie panować w domu. Unikniemy w ten sposób wielu niepożądanych zaburzeń behawioralnych u naszego pupila. Nie wpuszczając zwierząt do naszego łóżka dbamy również o nasze zdrowie - niestety psy nie kąpią się codziennie, a będąc na zewnątrz często wpychają swój pyszczek w różne miejsca, którym daleko od sterylności. Niech nie zwodzi nas proszący wzrok i tkliwe skomlenie. Urządzenie psiego kącika z ekskluzywnym legowiskiem jest przejawem troski o naszego pupila i dobre relacje w domu!

powrót do listy porad

Abigail Hodowca Premium
Program dla hodowców psów

Zbieraj punkty i wykorzystuj je podczas zakupów w naszym sklepie internetowym ABIGAIL

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat Programu PRZYSTĄP DO PROGRAMU HODOWCA PREMIUM