Jak wybrać psa dla swojej rodziny

Jak wybrać psa dla swojej rodziny

Kiedy zaczynasz marzyć o kupnie psa, jedną z pierwszych decyzji, jaką musisz podjąć, jest wybór rasy czworonoga. Być może masz już swoje typy, ale zawsze warto dowiedzieć się jak najwięcej o temperamencie zwierzęcia, jego preferencjach oraz nawykach, by dokonać świadomego wyboru. Jaką rasę psa wybrać, biorąc pod uwagę swój tryb życia? Jakie inne pytania warto sobie zadać na początek?

 

Jakiego psa kupić – kluczowe kryteria

Kwestia doboru rasy psa wcale nie jest łatwą sprawą, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Jakie? Najważniejsze przedstawia poniższa grafika.

 

 

Jaki pies do mnie pasuje?

Poszczególne rasy psów różnią się od siebie temperamentem i upodobaniami. Dokonując wyboru, możesz więc kierować się charakterystycznymi cechami danej rasy oraz własnymi przyzwyczajeniami.

Psy dla zapracowanych. Akita, Owczarek kaukaski, Podhalańczyk są na tyle samodzielne, że mogą dobrze funkcjonować przez większą część dnia samodzielnie. Oczywiście jak wszystkie psy potrzebują miłości, ale nie oczekują, że właściciel będzie ją okazywał przez 24 godziny na dobę.

Psy dla mniej aktywnych. Jeśli np. z powodów zdrowotnym nie możesz chodzić na długie spacery, wtedy dobrym wyborem będzie jeden z psów mniejszych ras jak Mops, Maltańczyk, Bolończyk, Shih Tzu czy Pudel miniaturowy.

Psy o mniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych. Gdy mówimy o pielęgnacji sierści, to najmniej wymagające są psy ciemnej maści, z krótkim włosem bez podszerstka. Psy takich ras jak Wyżeł niemiecki, Rottweiler, Doberman, Bokser, Dog niemiecki, Mastif angielski czy Bullmastiff wymagają właściwie tylko regularnego szczotkowania.

Psy obronne. Jeśli chcesz, by pies zapewnił ci przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa to postaw na psa rasy obronnej jak Owczarek niemiecki, Doberman, Rottweiler, Sznaucer, Cane Corso, Mastif neapolitański czy Czarny terier rosyjski. Trzeba jednak pamiętać, że takie psy mogą stać się źródłem poważnych problemów, jeśli okażą się nadgorliwe. Z tego powodu warto zastanowić się nad takimi rasami jak Bernardyn, Wilczarz, Hovawart czy Dog niemiecki, które są potężne, ale mają umiarkowany charakter, więc na pewno nie będą agresywne.

Psy idealne dla rodzin z dziećmi. Dobrym wyborem będzie Labrador Retriever lub Cocker Spaniel. Psy tych ras wyróżniają się przede wszystkim cierpliwością i łagodnością. Dobrym wyborem będzie także zakup Golden Retrievera, Nowofundlandczyka czy Wilczarza irlandzkiego. Psy mniejsze jak Terier szkocki, Pudel miniaturowy także mogą sobie zaskarbić przyjaźń dziecka, jeśli dziecko jest na tyle spokojne, by nie stresować małego pieska.

Psy dla osób o małym mieszkaniu. Jeśli mieszkasz w bloku o niewielkim metrażu, to lepiej nie decyduj się na zakup dużego psa, gdyż zwierzę potrzebujące dużo ruchu może się męczyć w niewielkich pomieszczeniach. Pozbawione tego może stać się niemrawe i apatyczne. Doskonale sprawdza się natomiast psy do towarzystwa oraz ozdobne, przykładowo Chihuahua, Bolończyk, Hawańczyk, Terier, Pudel miniaturowy czy Chiński Grzywacz.

 

O czym warto wiedzieć przed zakupem psa?

Jeśli wstępnie określiłeś już swoje oczekiwania względem czworonoga, swoje warunki mieszkaniowe i tryb życia, to czas rozpocząć poszukiwania i przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny. Najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać na początku, przedstawia grafika.

 

Gdzie szukać psa? Kiedy wiesz już jakiego psa chcesz kupić to czas, by rozpocząć poszukiwania. Pierwsze musisz zastanowić się, gdzie szukać. Dobrym rozwiązaniem jest adopcja. W lokalnych schroniskach setki psów czekają na swoje domy. A jeśli chcesz kupić rasowego psa, poszukaj doświadczonego hodowcy o dobrej reputacji. Nie kupuj psa  z ogłoszenia o niewiadomym pochodzeniu.

Poznaj czworonoga przed zakupem. Zgromadź wszystkie dokumenty, dowiedz się czym pies jest karmiony, porozmawiaj z właścicielem, omów harmonogram szczepień.

Przygotuj dom. Zrób wszystko, by zabezpieczyć pomieszczenia przed niszczącym zachowaniem zwierzęcia. Poszukaj więc czyhających zagrożeń. Ukryj przewody, zablokuj szafki z żywnością oraz lekami, chemikalia i inne przedmioty gospodarstwa domowego, które mogą okazać się niebezpieczne dla twojego psa. Trzymaj śmieci i pranie poza zasięgiem psa.

Kup odpowiednie akcesoria dla zwierzęcia. Nowy towarzysz rodziny będzie potrzebował wielu rzeczy, w tym wygodnego legowiska dla psa, zabawek, smyczy, jedzenia, grzebienia itp. Checklistę potrzebnych akcesoriów dla zwierzęcia znajdziesz w artykule: Wyprawka dla szczeniaka – najpotrzebniejsze rzeczy na dobry początek

Znajdź dobrego weterynarza. Najlepiej skontaktować się z nim jeszcze przed zakupem psa. Upewnij się, że cena za usługę jest dobra. Zapytaj o przebieg planowanego badania. Porozmawiaj z przyjaciółmi i członkami rodziny, sprawdź opinie online. Najlepiej idź z psem do weterynarza kilka dni po powrocie do domu. Ważne, by pies miał przeprowadzone badania fizykalne, nawet jeśli nie są wymagane żadne szczepionki. To szansa, by upewnić się, czy pies nie ma żadnych problemów zdrowotnych, które nie zostały wcześniej wykryte.

 

Pies i człowiek najlepszymi przyjaciółmi

Wybór psa to wyzwanie i zobowiązanie długoterminowe. Nie podejmuj więc decyzji pod wpływem impulsu, by nie skrzywdzić zwierzęcia. Każda rasa psów ma własne zalety, ale też wyzwania. Na pewno osobowość to bardzo ważny czynnik, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Im więcej dowiesz się na temat rasy psa, ale też konkretnego zwierzęcia, którym chcesz się zaopiekować, tym mniej przykrych niespodzianek cię czeka, a dużo więcej radości ze wspólnych spacerów i spędzania wolnego czasu.

A Ty jesteś już gotowy na przyjęcie nowego towarzysza w swoim domu?

powrót do listy porad

Abigail Hodowca Premium
Program dla hodowców psów

Zbieraj punkty i wykorzystuj je podczas zakupów w naszym sklepie internetowym ABIGAIL

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat Programu PRZYSTĄP DO PROGRAMU HODOWCA PREMIUM