Jak wybrać właściwy rozmiar legowiska dla Twojego psa?

Jak wybrać właściwy rozmiar legowiska dla Twojego psa?

Wybór legowiska dla pieska wydaje się sprawą prostą, gdzie wybór ogranicza sie do dużego łóżka dla dużego psa i małego łóżeczka dla małego pieska. Ta reguła zazwyczaj się sprawdza, jednak są od niej wyjątki. Warto nieco dłużej zastanowić sie nad wyborem legowiska i wziąć pod uwagę poniżej opisane aspekty. 

W jakiej pozycji śpi Twój pies?

Psy, tak jak i ludzie, sypiają w przeróżnych pozycjach. Rozmiar legowiska powinien odpowiadac ulubionej pozycji do spania Twojego psiaka.

Zwinięty w kłębek

Dla piesków, które sypiają zwinięte w kłębek ( noskiem do ogonka ) najlepsze będzie mniejsze legowisko. Zmierz zwiniętego psa, dodaj parę centymetrów i wybierz legowisko, które będzie pasować wymiarami. Najlepiej aby miało wysokie, stabilne ścianki, które pozwolą psu wtulić się.

Rozciągnięty

Niektóre psy, tak duże jak i małe rasy, podczas spania rozciągają się na całej swojej długości. Ich głowy wyciągniete do przodu, tułów i tylne łapy wyprostowane. Posłanie powinno mieć taki rozmiar, który pomieści tułów pieska, a także podeprze głowę i nogi. Warto też wziąć pod uwagę, że niektóre psy lubią spać z głową zwisającą z krawędzi legowiska lub z głową opartą na podwyższeniu.

Wiercipęta

Czy Twój pies wielokrotnie zmienia miejsce snu? Jeśli piesek wierci się, przekręca z boku na bok, raz jest zwinięty w kłębek a potem rozciągniety, potrzebuje posłania które nie będzie krępowało jego ruchów. Zmierz psa w pozycji w której zajmuje najwięcej miejsca i dodaj kilkanascie centymetrów ekstra. Wybierz model z niskimi ściankami lub dużą poduszkę.

Na plecach

Psy, które sypiają na plecach powinny być zmierzone od głowy do ogona. One lubią sztywny ale zarazem miękki materac, który podeprze ich kręgosłup. Najprawdopodobniej w nocy i tak przekręcą sie na bok, ale ważne by legowisko było na tyle długie by podpierało cały ich kręgosłup.

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Każdy piesek jest inny, dlatego powinniśmy dobierać rozmiar legowiska indywidualnie. Oto kilka praktycznych wskazówek jak dobrze dobrać legowisko dla psa ze względu na wielkość naszego czworonożnego przyjaciela:

  1. Kiedy pies położy się na boku zmierz jego długość od czubka nosa do nasady ogona
  2. Zmierz wysokość psa w pozycji stojącej - od czubka głowy po łapki
  3. Do otrzymanych wymiarów dodaj zapas - pamiętaj, że pies podczas snu lubi przewracać się z boku na bok
  4. Dopasuj legowisko - długość psa odpowiada długości wewnętrznej posłania, a wysokość powinniśmy dopasować do szerokości wewnętrznej

 

Aby ułatwić wybór rozmiaru legowiska przygotowaliśmy przykładowy zestaw ras z dopasowanymi rozmiarami legowisk Abigail do typowego przedstawiciela rasy:

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Jaki styl legowiska będzie odpowiedni dla Twojego psa?

Gdy już ustaliłaś jaka jest ulubiona pozycja do spania, możesz zastanowić się nad wyborem rodzaju posłania. Legowiska dla psów zasadniczo sprzedawane są w dwóch typach: łóżeczko oraz poduszka. Łóżeczka mają ścianki i wygodny materacyk w środku, natomiast poduszki są poprostu miękkimi matami bez ścianek.
Łóżeczka oferowane są w wielu kształtach i rozmiarach, z niskimi ściankami, wysokimi ściankami, z bokami miękkimi i sztywnymi. Poduszki mogą mieć różną grubość, miękkość i kształt. Możliwe też jest wyhaftowanie imienia pieska.
Oba rodzaje legowisk należy sprawdzić pod kątem materiałów z których zostały wykonane. Czy będą wystarczająco miękkie? Czy zapewnią Twojemu psu oparcie podczas snu? Czy piesek będzie mógł się w nich troszkę schować? Czy będą łatwe w czyszczeniu?

Podsumowanie

Najważniejszą rzeczą przy wyborze rozmiaru legowiska jest upewnienie się, że piesek będzie miał wystarczająco dużo miejsca. Jakkolwiek celem jest posłanie w idealnym rozmiarze, lepiej byc ostrożnym i wybrać legowisko za duże niż za małe.

powrót do listy porad

Abigail Hodowca Premium
Program dla hodowców psów

Zbieraj punkty i wykorzystuj je podczas zakupów w naszym sklepie internetowym ABIGAIL

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat Programu PRZYSTĄP DO PROGRAMU HODOWCA PREMIUM