Zadbaj o zdrowy sen psa - optymalną długość, dobre nawyki i przytulne legowisko

Zadbaj o zdrowy sen psa - optymalną długość, dobre nawyki i przytulne legowisko

Zmęczony pies to szczęśliwy pies! Po długich spacerach pełnych wrażeń i psich przygód, nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają zapaść w błogi sen. Eksperci Abigail, producenta luksusowych legowisk dla psów, przygotowali poradnik, który pozwoli wszystkim właścicielom zadbać o zdrowy sen swoich towarzyszy. Kluczowymi czynnikami, które stwarzają optymalne warunki do spania są: czas snu, prawidłowe nawyki i przytulne posłanie.

Optymalny czas snu psa

Podobnie jak u ludzi, w świecie psów nie ma jednego, obiektywnego wzorca, który można zastosować, aby określić dokładną ilość snu, potrzebną naszym czworonogom do utrzymania dobrej kondycji. Istnieje wiele różnych czynników, które warunkują optymalny czas snu psa. Przedstawiciele mniejszych ras, takich jak: chihuahua, york, maltańczyk, buldog francuski, mops (pug), shih tzu czy nawet spaniel, śpią z reguły mniej niż psy dużych ras, jak choćby: owczarek niemiecki, berneński pies pasterski czy labrador. Najczęściej przyjmuje się ramy czasowe snu, uwzględniające wiek psa:

 • Dorosłe psy śpią około 12-14 godzin w trakcie doby.
 • Szczenięta oraz psi seniorzy mogą przespać nawet do 18-19 godzin w ciągu doby.

Sen u psów z podziałem na wiek

Sen u psów z podziałem na wiek

Fazy snu u psa - SWS i REM

Dlaczego psy śpią dłużej niż ludzie? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy zgłębiając temat faz snu w świecie ludzi i w królestwie zwierząt. Zarówno pies, jak i człowiek podczas snu przechodzą przez różne fazy. Kiedy u ludzi możemy wyróżnić cztery fazy sny, tak u naszych czworonożnych przyjaciół możemy zaobserwować dwie:

 • SWS (ang. slow wave sleep) - początkowa faza, w której pies zasypiania, jego mózg spowalnia, ale ciało nadal pozostaje pobudzone.
 • REM (ang. rapid eye movement) - faza głęboka snu, w czasie której możemy dostrzec szybkie ruchy gałek ocznych pod powiekami psa, drżenie ciała, a także możemy usłyszeć dźwięki wydawane przez psa.

To właśnie faza REM jest kluczowa do utrzymania dobrego stanu zdrowia. W trakcie snu głębokiego organizm regeneruje się, odbudowuje mięśnie i tkanki, a także pobudza swoją odporność. W przypadku psów faza REM przypada na około 10-12% całego cyklu snu, z kolei u ludzi szacuje się, że faza głęboka może trwać nawet 25% snu. Człowiek potrzebuje mniej snu niż jego czworonożni przyjaciele, ponieważ śpi zdecydowanie wydajniej. Mając na uwadze te różnice warto zadbać, aby nasze psy miały optymalne warunki do zdrowego snu z pełnym cyklem fazy głębokiej.

Uwaga na zaburzenia senne u psa!

Pamiętajmy, że zaburzenia snu, szczególnie w fazie REM, niosą ze sobą negatywne skutki dla zdrowia psa - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jakie zaburzenia senne mogą spotkać naszych czworonożnych przyjaciół?

 • Bezsenność - w świecie psów bezsenność rzadko występuje jako osobne zaburzenie. Najczęściej jest objawem innych dolegliwości. Pies może mieć problemy ze snem z powodu: bólu, uporczywej alergii czy problemów z wypróżnianiem.
 • Narkolepsja - choroba genetyczna objawiająca się nagłymi atakami senności, co ciekawe bardzo często występuje u chorych psów w chwili silnego pobudzenia: np. podczas zabawy.
 • Zespół bezdechu sennego - nie jest to częsta przypadłość u psów i narażone są na nią głównie zwierzęta otyłe oraz przedstawiciele ras takich jak: buldog angielski, boston terrier czy mops. Zaburzenie objawia się chrapaniem, spłyceniem oddechu, a w skrajnych przypadkach ustaniem oddychania na kilka sekund.
 • Zaburzenia zachowania podczas fazy REM - w fazie snu głębokiego możemy zaobserwować drżenie ciała psa, co jest zachowaniem normalnym. Jednak, gdy aktywność staje się bardziej gwałtowna, a pies szarpie się czy nawet wstaje, to te objawy powinny nas zaniepokoić.

Jeśli zaobserwowałeś niepokojące symptomy u twojego psa, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

Jak wyrobić dobre nawyki u psa?

Co ciekawe, dorosłe psy potrafią doskonale dopasować swój rytm doby do trybu życia swoich właścicieli:

 • Śpią około 50% doby - w nocy oraz w trakcie nieobecności właścicieli
 • Odpoczywają przez około 30% doby - po jedzeniu czy po spacerze
 • Są aktywne przez około 20% doby - podczas zabaw czy spacerów

Aktywność psa w trakcie doby

Aktywność psa w trakcie doby

Warto zachować ten naturalny cykl “psiej doby” i wzmacniać pozytywne nawyki, które związane są ze snem psa, regulują jego długość i zwiększają efektywność:

 1. Koniecznie wprowadź do codziennego grafiku aktywność ruchową! Zmęczony pies łatwiej zapadnie w błogi sen w nocy czy po wyjściu właścicieli do pracy i szkoły.
 2. Unikaj szalonych zabaw na krótko przed zaśnięciem. Nadmierne pobudzenie może wywołać bezsenność u psa.
 3. W miarę możliwości trzymaj się ustalonego harmonogramu psiego dnia. Rutynowe godziny snu, spacerów, zabawy i karmienia będą sprzyjać wypracowaniu pożądanych nawyków u czworonoga.
 4. Wyeliminuj bodźce, które mogą utrudniać psu spokojne zaśnięcie. Hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura czy niewygodne posłanie źle wpływają na komfort psa podczas snu i wytrącają z fazy REM.
 5. Naucz psa rytuałów, które będą wywoływać u niego poczucie ładu i bezpieczeństwa: połóż ulubioną zabawkę na legowisko, wprowadź stałą komendę wprowadzą.
 6. Przed zaśnięciem zadbaj o krótkie wyjście na zewnątrz na załatwienie psiej toalety.
 7. Postaraj się unikać spania z psem w jednym łóżku - będzie to rozwiązanie wygodniejsze i zdrowsze zarówno dla ciebie jak i dla twojego przyjaciela.
 8. Zorganizuj luksusowy kącik do spania dla psa, w którym znajdzie się przytulne legowisko.

Abigail - producent luksusowych legowisk dla psów

W Abigail doskonale wiemy jak dbać o zdrowy sen naszych czworonożnych przyjaciół! Produkowane przez nas luksusowe łóżeczka dla psów spełniają najwyższe standardy jakości, aby zagwarantować pieskom zdrowy i komfortowy sen. Przede wszystkim łóżeczko dla psa musi być dobrze dopasowane do ciała pieska. Legowiska Abigail wykonane zostały ze specjalnej pianki pamięciowej (memorycznej), dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem ciężaru zwierzaka i zachowują długi cykl życia. W świecie ludzi tworzywo wykorzystywane jest w procesie produkcji materacy z pamięcią kształtu, które polecane są osobom z problemami ortopedycznymi. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel odczuwa dolegliwości mięśniowo-stawowe to łóżeczko Abigail z pianki memorycznej będzie idealnym wyborem.

Projektując luksusowe legowiska dla psów zadbaliśmy o specjalne podwyższenie, izolujące chłód od posadzki, dzięki czemu nasi czworonożni przyjaciele nie będą narażeni na schorzenia stawów. Z kolei wykorzystanie skóry ekologicznej gwarantuje łatwe utrzymanie posłania w czystości. To dobra wiadomość dla wszystkich psich alergików, którzy potrzebują sterylnych warunków do spania. Materiał, z którego wykonane są posłania Abigail, zapobiega kołtunieniu się i niszczeniu delikatnych włosów psów takich ras jak maltańczyki, yorki czy shih-tzu.

powrót do listy porad

Abigail Hodowca Premium
Program dla hodowców psów

Zbieraj punkty i wykorzystuj je podczas zakupów w naszym sklepie internetowym ABIGAIL

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat Programu PRZYSTĄP DO PROGRAMU HODOWCA PREMIUM