Zwyrodnienia stawów u psów – wybierz legowisko dla cierpiącego zwierzęcia

Zwyrodnienia stawów u psów – wybierz legowisko dla cierpiącego zwierzęcia

Przypomnij sobie, jak się czułeś po nocy spędzonej na niewygodnym materacu, np. będąc w podróży. Obudziłeś się wypoczęty czy raczej sztywny i obolały? Podobnie jak Ty, także Twój pies potrzebuje wygodnego miejsca do snu. Szczególnie jeśli cierpi na nadwagę lub jest starszy i zmaga się z różnymi chorobami układu ruchu. Stawiając na dobrej jakości legowisko dla swojego psa, możesz mu przynieść ulgę w bólu i zapewnić komfort w trakcie wypoczynku.

Wiek a zwyrodnienia stawów u psów

Podobnie jak ludzie starzeją się i zaczynają odczuwać ból w stawach, tak samo psy wraz z wiekiem stają się podatne na problemy ze stawami i sztywność kończyn. Gdy pies nie bawi się z nami tak ochoczo jak kiedyś lub nie skacze zbyt wysoko, to przyczyny można się dopatrywać w osłabieniu stawów. Nie jest to niczym niezwykłym, że u zwierząt domowych dochodzi do degeneracji chrząstki między kośćmi. Takie dolegliwości mogą się pojawić nie tylko u starszych zwierząt, ale także psów dużych ras, czy też zmagających się z nadwagą.

Najczęstsze problemy u psów to:

  • zapalenie stawów (od łagodnego lub ciężkiego);
  • dysplazja stawu biodrowego;
  • ogólny zanik mięśni w związku ze starzeniem;
  • uszkodzenia kości jak złamania, ubytki;
  • urazy tkanek miękkich (ścięgna i wiązadła).

Pamiętaj o tym, że jeśli twój pies jest starszy, chory czy zraniony to leżenie na niewygodnym posłaniu może potęgować jego ból. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie miejsce do spania i przynieść ulgę w cierpieniu. Wybierając ekskluzywne legowisko dla psa, wykonane z najlepszej jakości materiałów można złagodzić ból pojawiający się w wyniku nacisku na posłanie. Takie legowisko warto nabyć dla swojego psa jak najwcześniej, by zapewnić mu odpowiednie wsparcie na możliwie wczesnym etapie jego życia.

Choroby stawów u psów – objawy

Tego, że pies cierpi na zwyrodnienie stawów, można się domyślić, bacznie obserwując jego zachowanie. Pies, który boryka się z różnymi chorobami stawów, zaczyna inaczej się zachowywać, nie jest skory do zabawy, częściej odpoczywa. Najczęstsze objawy, które wskazują na zwyrodnienie stawów u psa, przedstawia poniższa grafika.

Pies który cierpi na chorobę stawów

 

5 najważniejszych czynników w trakcie wyboru legowiska dla starszego lub schorowanego psa

Wybierając legowisko dla cierpiącego psa, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka właściwości legowiska dla psów oraz jego umiejscowienie.

1. Materiał wewnętrzny

Bezwzględnie najważniejsza jest dobra jakość pianki: jej grubość, struktura i integralność. Pianka pamięciowa doskonale dopasowuje się do ciała leżącego na niej psa. Jest miękka i dobrze izoluje od powierzchni podłogi. Dzięki temu waga psa jest równomiernie rozłożona na legowisku bez punktów nacisku, a nasz pupil leży podparty w naturalnej pozycji. Jeśli pianka jest zużyta lub jest spłaszczona to znak, że trzeba wymienić legowisko na nowe.

2. Wodoodporna warstwa zewnętrzna

Dla utrzymania legowiska w czystości najważniejsze jest, by było wodoodporne i łatwe do wyczyszczenia. Dzięki temu można ochronić piankę przed zabrudzeniami. Utrzymanie pianki w czystości oraz suchości pozwoli jej zachować najlepsze właściwości na lata. To nie tylko rozwiązanie bardziej higieniczne, ale też ekonomiczne, gdyż nienaganny wygląd legowiska można w ten sposób zapewnić na lata.

3. Odpowiedni rozmiar

Zazwyczaj psy z problemami ortopedycznymi czy neurologicznymi preferują legowiska dobrze dopasowane do swoich wymiarów. Gdyby posłanie okazało się za małe, to pies musiałby na nim leżeć zwinięty, a to dodatkowy nacisk na stawy i tkanki mięśniowe, powodujący ból. Legowisko musi więc być wystarczająco duże, by pies mógł się wyciągnąć na boku. Jak idealnie dobrać rozmiar legowiska dla swojego psa można przeczytać w artykule: Jakie legowisko dla psa będzie najlepsze? Stwórz swojemu pupilowi bezpieczny azyl

4. Właściwe podparcie

Tutaj wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji Twój pies najchętniej wypoczywa. Sprawdź, czy lubi zwisać głową z łóżka, czy raczej podpierać ją na oparciu, spać na plecach czy zwinąć się na boku. Dzięki temu można wybrać takie łóżko, które da psu najwięcej wsparcia. Legowiska o podniesionych krawędziach pozwolą czworonogowi łatwiej utrzymać ciepło. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie legowisko dla psa będzie najlepszym wyborem dla niego w zależności od pozycji, w której śpi, znajdziesz w artykule: Jak wybrać właściwy rozmiar legowiska dla Twojego psa?

5. Wysokość legowiska

To niezwykle istotny czynnik, który nie może zostać pominięty, kiedy wybierasz legowisko dla swojego czworonoga. Nie powinno być zbyt wysokie, by pies mógł z łatwością wejść i wyjść z niego bez jakiejkolwiek pomocy. Wysokie podnoszenie kończyn przez psa borykającego się z problemami stawów czy po urazach nie będzie dla niego wygodnym rozwiązaniem i może zniechęcać do odpoczynku w legowisku.

 

Wybór legowiska dla psa z problemami ortopedycznymi

 

Jeśli dokonałeś już zakupu idealnego legowiska dla swojego psa, pamiętaj także o jego odpowiednim ustawieniu w pomieszczeniu. Strefa wypoczynku dla psa z dolegliwościami powinna być położona z daleka od miejsc zimnych, wilgotnych i narażonych na przeciągi.

Legowiska Abigail dla zdrowia czworonogów

Każdy pies potrzebuje wysokiej jakości legowiska, by odpocząć i zregenerować siły po całym dniu. W trosce o zdrowie swojego pupila warto nabyć najlepszej jakości posłanie dla niego. Legowiska dla psów Abigail to produkty wykonane z najlepszej jakości materiałów, które nie tylko wytrzymają na dłużej, ale też zapewnią psu odpowiedni komfort i wsparcie. Pianka memoryczna, która wypełnia legowiska Abigail, złagodzi ból i stres u psów mających problem z mięśniami, stawami i kośćmi. Luksusowe legowiska Abigail są ponadto łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je regularnie przecierać, by cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez wiele lat. Wśród legowisk Abigail są modele w różnych rozmiarach, zarówno dla małych, jak i dla dużych psów, w różnych wariantach kolorystycznych, by łatwo można było je dopasować do aranżacji wnętrz. Dzięki legowiskom Abigail nie tylko pomożesz swojemu psu w przyjęciu odpowiedniej postawy do spania, ale także zapobiegniesz jego problemom ze stawami. Kiedy Twój pies będzie lepiej spokojnie spał – Ty również lepiej wypoczniesz!

Zapoznaj się z produktami linii: Crystal, Glamour, Mono oraz Classic i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla swojego czworonoga.

powrót do listy porad

Abigail Hodowca Premium
Program dla hodowców psów

Zbieraj punkty i wykorzystuj je podczas zakupów w naszym sklepie internetowym ABIGAIL

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat Programu PRZYSTĄP DO PROGRAMU HODOWCA PREMIUM