Sposoby zapobiegania suchym oczom – jakie są?

laptop-g1120857d4_1280

Nawet osoby z najzdrowszą parą oczu mogą cierpieć na suchość, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości łez, film łzowy nie ma jakości potrzebnej do utrzymania dobrego zdrowia oczu lub film łzowy nie jest prawidłowo wypływa z oka. Łzy składają się z wody, olejów tłuszczowych i śluzu, aby oczy były doskonale nawilżone i czyste. Jeśli nie zostanie odpowiednio wyprodukowany, osoba prawdopodobnie odczuje suchość.

Oprócz przyczyn związanych z łzami, inne znane przyczyny suchości oczu obejmują wpatrywanie się w ekran przez dłuższy czas, zbyt wysokie ustawienie grzejników lub klimatyzatorów oraz częste noszenie soczewek kontaktowych. Osoby noszące soczewki kontaktowe doskonale o tym wiedzą, ponieważ soczewka na rogówce ogranicza przepływ tlenu potrzebny oczom do rozwoju naturalnych łez.

Podstawowe podejścia stosowane w leczeniu suchych oczu to zwiększanie produkcji łez, stosowanie dostępnych bez recepty roztworów sztucznych łez oraz leczenie obszarów oczu objętych stanem zapalnym. Ponieważ nie ma dokładnego lekarstwa na to, zawsze lepiej jest go unikać. Poniżej znajduje się kilka sposobów zapobiegania suchości oczu.

 

  • Utrzymuj dobre nawilżenie

Ponieważ ludzkie ciało składa się w ponad 50% z wody , nie jest zaskoczeniem, że odwodnienie może prowadzić do problemów ze wzrokiem i wielu innych skutków zdrowotnych. Do produkcji łez dochodzi tylko wtedy, gdy organizm jest odpowiednio nawodniony, dlatego aby uniknąć suchości oczu, należy codziennie pić odpowiednią ilość wody. W przypadku zdrowych osób dorosłych eksperci zalecają picie od sześciu do ośmiu szklanek dziennie .

Może to być zadanie, o którym łatwo zapomnieć, więc aby upewnić się, że pijesz wystarczająco dużo, zawsze miej przy sobie butelkę z wodą. Możesz także ustawić sobie przypomnienie, aby przyjąć więcej płynów po wysiłku fizycznym.

 

  • Utrzymuj odpowiednią dietę

Zdrowe odżywianie może zdziałać cuda zarówno dla zdrowia oczu, jak i dla całego organizmu. Podczas gdy picie dużej ilości wody pomaga w ogólnym nawodnieniu i produkcji łez, włączenie do diety pokarmów dobrych dla oczu jest równie ważne dla zwiększenia produkcji łez.

Zespół Optyk Lublin sugeruje spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ udowodniono, że pomagają one utrzymać ogólny stan zdrowia oczu i zmniejszają objawy suchego oka. Kwasy tłuszczowe omega działają poprzez stabilizację warstwy olejowej w filmie łzowym, dzięki czemu skutecznie nawilżają oczy. Jednymi z największych źródeł tego składnika odżywczego są ryby, takie jak makrela, łosoś, sardynki i tuńczyk. Dobrym źródłem są również orzechy i nasiona, takie jak siemię lniane, orzechy włoskie, migdały i chia.

Oprócz kwasów tłuszczowych omega, niektóre witaminy (A, B2, B6, B12, C i E) również pomagają złagodzić suchość oczu, chroniąc oczy przed uszkodzeniem komórek i poprawiając funkcjonowanie filmu łzowego. Przykłady pokarmów bogatych w te witaminy obejmują marchew, szpinak, wątrobę, awokado i produkty pełnoziarniste.

  • Unikaj miejsc o dużym ruchu powietrza

Miejsca z dużym ruchem powietrza wysuszają oczy, więc ogranicz ekspozycję na suszarki do włosów i wentylatory. Podczas przebywania na świeżym powietrzu w wietrzne dni pomocne może być noszenie okularów ochronnych, takich jak zawijane okulary przeciwsłoneczne. Łączenie ich z soczewkami kontaktowymi z filtrem UV może dodatkowo zapewnić doskonałą ochronę.

Inną sytuacją, która może wysuszać oczy, jest przebywanie na dużych wysokościach, na przykład w samolocie, ponieważ powietrze na górze jest suche i może powodować parowanie łez. Jeśli spędzasz czas w takim środowisku, spróbuj zamknąć oczy na kilka minut, aby zapobiec parowaniu łez.

  • Użyj kropli do oczu, aby nawilżyć oczy

Krople do oczu są dostępne w różnych rodzajach i są idealne do zapobiegania i łagodzenia suchych oczu. W tym celu najczęściej stosuje się sztuczne łzy, ponieważ pomagają one utrzymać wilgotność powierzchni oczu. W zależności od marki sztuczne łzy mogą być wytwarzane z elektrolitów (takich jak sód i potas), gumy guar, lubrykantów lub konserwantów – wszystkie używane w celu naśladowania prawdziwych łez.

Podczas stosowania kropli do oczu należy uważać na skład, ponieważ niektóre mogą uczulać na konserwanty, które mogą pogorszyć suchość oczu.

Trzymanie butelki z kroplami do oczu w torbie, biurku lub w pobliżu łóżka może pomóc w zapewnieniu komfortu oczu przez cały dzień. Ponieważ są w małych buteleczkach, często się o nich zapomina lub gdzieś je zostawia.

  • Bądź surowy w kwestii czasu spędzanego przed ekranem

Suche oczy i cyfrowe zmęczenie oczu to dwa najczęstsze skutki spędzania wielu godzin przed ekranem z powodu pracy lub grania w gry komputerowe. Wpatrywanie się w ekran podczas koncentracji powoduje, że osoba rzadziej mruga, co może wysuszyć oczy. Dlatego eksperci zalecają robienie regularnych przerw podczas patrzenia w twarz. Poświęć trochę czasu na filiżankę herbaty lub kawy w ciągu dnia, aby zrobić te niezbędne przerwy.

Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony, zasada 20-20-20 może być przydatna i łatwiejsza do zapamiętania. Ta zasada mówi: odwracaj wzrok od ekranu co 20 minut przez 20 sekund na obiekt oddalony o 20 stóp. Oprócz tego wskazane jest również prawidłowe ustawienie sprzętu komputerowego – ekran powinien znajdować się na wysokości oczu, w odległości większej niż 40 cm, a jasność i rozmiar czcionki muszą być dostosowane do wygody oczu.

Czytanie i inne zadania wymagające koncentracji wzrokowej zwykle wymagają również okresowych przerw na oczy. Wykonując te czynności, zamknij oczy na kilka minut lub mrugaj wielokrotnie przez kilka sekund. Pomoże to rozprowadzić łzy po twoich oczach, aby nasmarować całą powierzchnię.