Wskazówki DIY do warsztatu domowego. Gdziekolwiek jesteś.

plumbing-g969f023a8_1280
Warsztat DIY przypomina trochę kuchnię. Mały czy duży, potrzebuje planu pracy, kredensu i dużej ilości miejsca do przechowywania. Układ musi być dobrze przestudiowany, aby uprościć podróżowanie i ułatwić wykonywanie gestów, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Oto 14 wskazówek, jak zorganizować swoje.

Warsztat w domu

Lokalizacja Twojego warsztatu zależy oczywiście od przestrzeni, którą dysponujesz i Twoich pragnień związanych z majsterkowaniem. W mieszkaniu dobrze wyposażona szafa wystarczy do drobnych prac, które nie są bałaganem. Przy kreatywnych hobby (np. szyciu) półpiętro lub nawet nieco szerszy korytarz pozwolą na realizację pasji. Będą potrzebne sztyfciarki.

W domu majsterkowicze mogą zainwestować w piwnicę lub lepiej w garaż .

Odseparowany od mieszkania, wentylowany, wytrzymujący duże obciążenia i generalnie wyposażony w energię elektryczną, łatwo można go przerobić na izolowany (od zimna i hałasu) i ogrzewany. Najprostszym sposobem na wpuszczenie naturalnego światła jest zamontowanie bramy garażowej z bulajami .

Warsztat w ogrodzie

Daleka od domu altana ogrodowa jest idealna do założenia warsztatu majsterkowania tylko dla siebie, bez przeszkadzania innym. Ta niewielka konstrukcja z drewna, stali ocynkowanej lub żywicy, o powierzchni od mniej niż 2 m² do ponad 20 m², dopasowuje się do każdego ogrodu. Im większy, tym wygodniejszy (izolacja, podwójnie oszklone okna itp.), aby cieszyć się nim o każdej porze roku.

Należy pamiętać, że wymagane jest pozwolenie od 5 m² powierzchni użytkowej: zgłoszenie robót do 20 m² i wniosek o pozwolenie na budowę powyżej. Aby wykonać większe majsterkowanie, konieczne będzie poprowadzenie prądu i zapewnienie punktu z wodą w pobliżu.

Wytrzymałe powłoki

Podczas pracy powstaje dużo kurzu: aby ułatwić czyszczenie, nie pozostawiaj odsłoniętej płyty betonowej. Użyj zaprawy jastrychowej do pokolorowania lub ułóż podłogę PCV w rolce , łatwiejszą w utrzymaniu. Płytę można również pomalować. Jeśli musisz przenosić ciężkie przedmioty, unikaj płytek , które mogą pęknąć pod ich ciężarem.

Na koniec należy pamiętać, że drewniana podłoga nie zawsze nadaje się do mocowania dużych maszyn stacjonarnych.

Na ścianach i suficie po prostu użyj białej farby . Warsztat wyda się większy, co zachęci do utrzymania go w czystości i porządku!

Dobrze przemyślana ergonomia

Idealny warsztat dla majsterkowiczów podzielony jest na 4 strefy o różnych funkcjach.

  • Obszar roboczy , w którym wykonujesz swoją pracę. Ze stałym blatem wzdłuż ściany i krzesłem z regulacją wysokości i dobrym oparciem. Pomyśl na przykład o prześwitach i potknięciach potrzebnych do przepuszczenia desek na maszynie do obróbki drewna.
  • Powierzchnia magazynowa z kredensem, meblami, wózkami… Cel: ograniczenie podróży.
  • Strefa gospodarcza, na wodę (wanna do mycia), na odpady (pojemniki do segregacji odpadów) oraz na ochronę. Nie mówiąc już o szatni, w której można przechowywać okulary, maseczki, zatyczki do uszu, rękawiczki, apteczkę…
  • Powierzchnia magazynowa na zapasy. Pomysł: maksymalnie wykorzystać przestrzeń od góry do dołu do ich przechowywania. Długi sprzęt (pałeczki itp.) podwieś pod sufitem, a ciężkie narzędzia przechowuj na dole, w odpowiednich pudełkach.

Najważniejsze pod ręką

W kredensie perforowane panele pozwalają mieć najważniejsze narzędzia w zasięgu wzroku i pod ręką: w siatkowych koszach lub na minipółkach. Piłę, młotek i śrubokręt powiesić na stojakach , uchwytach na narzędzia i hakach .

Możesz stworzyć własny schowek ścienny z drewnianymi listwami lub panelami, aby uzupełnić swój układ.

Dobrze posortowane gwoździe i śruby

Pogrupuj różne elementy mocujące według ich rodzaju (gwoździarki, śruby, kołki itp.) i rozmiaru oraz oznacz ich pojemniki, pojemniki lub szafki. Regały pionowe zajmują niewiele miejsca na stole warsztatowym i mogą pomieścić do 30 szuflad. Jeśli jesteś fanem recyklingu , użyj słoików na jedzenie, a nawet słoików na jedzenie dla niemowląt. Ich format jest idealny do przechowywania paznokci!