Komputery używane – czy warto kupić?

komputery używane

Nowy komputer może być drogi i podobnie jak samochód traci wiele na wartości w momencie zabrania go do domu. Jeśli chcesz kupić używany lub odnowiony komputer, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Unikaj kupowania komputera, który ma więcej niż trzy lata i uważaj na komponenty, które są przestarzałe lub przestarzałe. Jeśli kupujesz używanego laptopa, upewnij się, że bateria jest naładowana i działa prawidłowo.

Istnieje ogromny rynek używanych komputerów, co oznacza, że możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze, ale zanim kupisz następny używany komputer, powinieneś zdawać sobie sprawę z kilku typowych pułapek.

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem używanego komputera

Przed wniesieniem używanego komputera do domu lub biura warto zapoznać się z kilkoma zasadami ruchu drogowego.

komputery do biura

Unikaj komputerów starszych niż około 3 lata

Prawo Moore’a to praktyczna zasada w branży komputerowej, która przewiduje podwojenie wydajności komputerów mniej więcej co dwa lata. To wciąż z grubsza prawda, ale ogólne tempo innowacji w komputerach osobistych zwolniło w ostatniej dekadzie. Komputer z 2017 roku wygląda i działa mniej więcej tak samo jak komputer z 2020 roku.

Ale gdy cofasz się w czasie, komputery do biura PC zaczynają pokazywać swój wiek – procesor będzie zauważalnie wolniejszy, komputer będzie pozbawiony złączy USB-C dla nowoczesnych urządzeń mobilnych, a rozmiar dysku twardego skurczy się do poziomów klaustrofobicznych.

Najważniejsze jest to, że komputery starsze niż około trzech lat prawdopodobnie będą wymagały wymiany wcześniej, co czyni je złą inwestycją.

Miej oko na specyfikacje

Jeśli otrzymujesz komputer, który ma kilka lat, może być trudno stwierdzić, czy otrzymujesz dobrą wartość, zwłaszcza jeśli nie jesteś na bieżąco z technologią komputerową. Przede wszystkim unikaj komputerów z dyskami twardymi (HDD). Rozważ dysk półprzewodnikowy (SSD) jako absolutnie obowiązkowy, niezależnie od wieku komputera. Powinien również mieć rozmiar co najmniej 128 GB; niektóre używane laptopy były dostarczane z małymi dyskami SSD o pojemności 64 GB, które są prawie bezużyteczne.

Jeśli chodzi o procesor, poszukaj procesora Intel Core 7. generacji lub nowszego. Możesz to stwierdzić, ponieważ będzie miał liczbę taką jak -7000, -8000 lub wyższą, jak Intel Core i5-8400. Wszystko starsze niż 7. generacja lub budżetowy procesor, taki jak Celeron, będzie wydawał się zbyt wolny. Powinieneś także szukać wyświetlaczy Full HD IPS. Ekrany oparte na TN będą wyglądać nudno i wyblakłe, a rozdzielczości mniejsze niż 1920×1080 nie zapewnią dużo miejsca na ekranie do pracy.

komputery używane

Sprawdź baterię laptopa

Najbardziej krytycznym elementem laptopa jest bateria, a starzejąca się (i psująca się) bateria jest najczęstszym powodem, dla którego ktoś sprzedaje swój stary laptop.

Jeśli kupujesz używaną maszynę, od razu przetestuj baterię: upewnij się, że możesz ją naładować do pełna, a następnie uruchom laptopa, aż bateria się rozładuje. Jeśli masz czas, powtórz test po raz drugi. Jeśli okaże się, że bateria nie może utrzymać rozsądnego naładowania, prawdopodobnie powinieneś ją zwrócić w celu uzyskania zwrotu pieniędzy, chyba że możesz niedrogo wymienić baterię. Pamiętaj, że wymiana baterii do starszego laptopa może być trudna.

Wyczyść dysk twardy przed rozpoczęciem korzystania z komputera

Czy można ufać dyskowi twardemu używanego komputera? Prawdopodobnie nie — może mieć zainstalowane złośliwe oprogramowanie, nawet jeśli wygląda na wyczyszczone i gotowe do użycia. Dlatego warto samodzielnie wyczyścić dysk twardy przed rozpoczęciem korzystania z używanego lub nawet odnowionego komputera.

Trzymaj się odnowionych komputerów

Możesz znaleźć komputery rozliczane zarówno jako komputery używane, jak i „odnowione”. Odnowiony laptop lub komputer stacjonarny został sprawdzony, aby upewnić się, że działa, jest objęty gwarancją i często wymieniano zużyte komponenty, aby przywrócić go do stanu jak nowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku laptopa, który powinien mieć zainstalowaną nową baterię. Różni producenci sprzedają fabrycznie odnowione komputery z własnej witryny — sprawdź na przykład stronę Apple, Dell, HP i Lenovo.

Używany komputer jest po prostu używany. Zwykle jest sprzedawany jako taki i nie jest objęty gwarancją. Chociaż generalnie bezpieczniej jest kupić odnowiony komputer, używany komputer może być w porządku, o ile możesz go zwrócić w celu uzyskania zwrotu pieniędzy, jeśli coś jest nie tak — pamiętaj, aby przetestować go szybko i dokładnie po zakupie.