Szamba i domowe środki czyszczące: co musisz wiedzieć.

pexels-monstera-7794404

Większość właścicieli domów używa standardowych domowych środków czyszczących, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób te środki czyszczące mogą wpływać na system odprowadzania ścieków w ich domu.

Jeśli jednak jesteś właścicielem domu z szambo, powinieneś być świadomy sposobów, w jakie środki czyszczące mogą zakłócać naturalne procesy zachodzące w szambie. Jeśli używasz odpowiednich środków czyszczących, możesz chronić szambo i promować optymalną funkcjonalność. Oto, co musisz wiedzieć.

Unikaj środków czyszczących, które mogą wpływać na funkcjonalność szamba

Szamba są wypełnione bakteriami, które rozkładają odpady stałe. Z biegiem czasu bakterie w szambie zamieniają niektóre ciała stałe w zbiorniku w płyn. Po upłynnieniu ciała stałe opuszczają zbiornik przez pole drenażowe. Bez bakterii ciała stałe szybko gromadziłyby się na dnie zbiornika, co mogłoby prowadzić do zatykania i innych problemów.

Nowoczesne środki czyszczące są przeznaczone do zabijania bakterii, ale niektóre środki czyszczące wykonują to zadanie trochę za dobrze. Poniższe popularne produkty gospodarstwa domowego mogą uszkodzić szambo, zabijając pożyteczne bakterie, które rozkładają odpady stałe.

Wybielacz chlorowy

Wybielacz chlorowy zmienia strukturę molekularną białek, które sprzyjają wzrostowi bakterii. Niszcząc białka, chlor zabija bakterie. Wybielacz chlorowy jest ważny dla warunków sanitarnych, gdy warunki sanitarne są konieczne, ale istnieje wiele alternatyw, które sprawdzają się równie dobrze w codziennym użytku domowym.

Na przykład octu można używać do dezynfekcji powierzchni, takich jak blaty i podłogi. Sok z cytryny jest kwaśny i może być również używany do wybielania ubrań. Wiele naturalnych komercyjnych środków czyszczących jest bezpiecznych dla szamba, o ile nie zawierają dużych ilości olejów, rozpuszczalników i środków dezynfekujących.

Jeśli musisz użyć wybielacza chlorowego, używaj go w małych ilościach. Dodatkowo, odłóż użycie wybielacza chlorowego, aby ograniczyć jego wpływ na szambo.

Mydło antybakteryjne

Ponad  75 procent  mydeł sprzedawanych w sklepach ma właściwości antybakteryjne. Mydła te odgrywają ważną rolę w miejscach takich jak szpitale, gabinety lekarskie i gabinety weterynaryjne. Jednak podobnie jak wybielacze, mydła antybakteryjne mogą zniszczyć niektóre pożyteczne bakterie w szambie.

Według FDA nie ma dowodów na to, że te produkty mydlane utrzymują ludzi w lepszym zdrowiu niż zwykłe mydła. Możesz chronić swoje szambo, przechodząc na mydło, które nie zawiera składników antybakteryjnych.

Wybierając mydło w sklepie, uważnie czytaj etykiety. Ponownie mydła antybakteryjne są bardzo popularne, więc być może będziesz musiał poszukać, aby znaleźć odpowiedni produkt do swojego domu.

Środek do czyszczenia odpływów

Środki do czyszczenia odpływów są przeznaczone do usuwania chodaków poprzez pochłanianie materiału organicznego. Niektóre środki do czyszczenia odpływów mogą twierdzić, że są bezpieczne dla szamba, ale środki do czyszczenia odpływów to żrące chemikalia.

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że nie wyrzucisz czegoś do kanalizacji, co mogłoby potencjalnie zakłócić cykl bakteryjny szamba, jest użycie świdra hydraulicznego do usunięcia zatorów. Ślimaki są podobne do węży spustowych używanych przez profesjonalnych hydraulików. Ślimaki mogą usuwać chodaki bez użycia chemikaliów.

Aby użyć świdra, wepchnij kabel podobny do korkociągu do odpływu. Użyj korby, aby obrócić linkę, gdy dotrze do zatkania. Po przebiciu kabla przez zatkanie, wyciągnij kabel z odpływu. Ta metoda jest prosta i skuteczna.

Nie możesz dosięgnąć chodaka za pomocą świdra? Skontaktuj się z hydraulikiem. Hydraulicy znają metody bezpiecznego usuwania chodaków bez wylewania chemikaliów do kanalizacji.

Zapobiegaj przyszłym zatkaniom, używając filtra odpływowego, który wyłapuje włosy i jedzenie, zanim spłyną do kanalizacji. Jeśli podejrzewasz, że odpływ jest trochę zatkany, wlej ocet i sodę oczyszczoną do odpływu i pozostaw go tam na noc. Ocet jest lekko kwaśny i zjada chodaki podobnie jak środek do czyszczenia rur, a soda oczyszczona jest naturalnym środkiem czyszczącym.

Regularnie pompuj szambo

Szamba muszą być regularnie pompowane, nawet jeśli uda ci się zaprzestać stosowania chemikaliów zabijających bakterie. Jeśli ograniczysz stosowanie chemikaliów zabijających bakterie, możesz wydłużyć czas między odciąganiem pokarmu. Twój specjalista od szamba może ocenić twój system i powiedzieć, jak często twój zbiornik powinien być pompowany.

Skontaktuj się ze swoim specjalistą od szamba już dziś

Pielęgnacja szamba może być bardziej skomplikowana niż myślisz. Jeśli nie jesteś świadomy wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o swój szambo, zatkanie może być w twojej przyszłości. Aby tego uniknąć, skontaktuj się ze specjalistą. Współpracuj ze swoim specjalistą od szamba, aby dowiedzieć się więcej o zmianach, które możesz wprowadzić w domu, które mogą przedłużyć żywotność szamba i zapewnić jego funkcjonalność